NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1506 kJ / 356 kcal |
| Fat | 2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 9 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | <0,01 g |
Country barley groats
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with a slightly nutty flavour. After cooking, it remains loose and elastic, filling and rich in fibre.
Application: addition to meats, sauces, goulashes, casseroles.
EAN: 5900563000408
1 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
120 pcs
Pallet layer
840 kg
Pallet
Similar products
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. …
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate …
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with …
Medium-grain groats made from peeled and partially polished barley. Smaller grains with a light …