NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1454 kJ / 343 kcal |
| Fat | 1,0 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| – of which sugars | 0,8 g |
| Fibre | 2,6 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Mąka pszenna krupczatka typ 450
Flour with a coarser grind and loose structure. It gives baked goods crispness, lightness and a distinctive texture. It works well in recipes requiring a stable dough structure.
Application: shortcrust pastry, sponge cake, yeast cake.
EAN 5900563000026
1 kg
Packaging
8 szt.
Bulk packaging
96 szt.
Pallet layer
768 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …