NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1463 kJ / 345 kcal |
| Fat | 1,4 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| – of which sugars | 2,5 g |
| Fibre | 2,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | <0,01 g |
Wheat-rye bread flour
500 g
A mixture of wheat and rye flour for homemade bread. It provides a springy crumb, a slightly moist structure and a crispy crust. A 500 g package is enough for one medium loaf of bread.
Application: homemade wheat-rye bread, sourdough bread, medium-sized loaves.
EAN: 59005603001733
0,5 kg
Packaging
18 pcs
Bulk packaging
180 pcs
Pallet layer
900 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …