NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1556 kJ / 367 kcal |
| Fat | 1,4 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| – of which sugars | 0,1 g |
| Fibre | 1,0 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | <0,01 g |
Instant semolina porridge mix
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate and creamy, it provides a smooth consistency when poured with hot milk or water.
Application: instant breakfasts, puddings, desserts, casseroles, quick cakes.
EAN: 5900563000071
0,5 kg
Packaging
12 psc
Bulk packaging
144 pcs
Pallet layer
864 kg
Pallet
Similar products
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. …
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with …
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with …
Medium-grain groats made from peeled and partially polished barley. Smaller grains with a light …