NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1457 kJ / 343 kcal |
| Fat | 1,2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| – of which sugars | 0,2 g |
| Fibre | 2,3 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | <0,01 g |
Koszalińska wheat flour type 500
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and a light structure in baked goods. Guarantee of repeatable results.
Application: shortcrust pastry, rolls, pizza, pancakes, dumplings, homemade pasta, puff pastry.
EAN 5900563000040
1 kg
Packaging
10 pcs
Bluk packaging
120 pcs
Pallet layer
960 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, all-purpose flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure …