NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1471 kJ / 347 kcal |
| Fat | 1,6 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 2,2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | <0,01 g |
Luxury wheat flour type 550
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good structure and even rising.
Application: rolls, yeast cakes, angel wings, doughnuts, pancakes, crepes.
EAN 5900563000194
1 kg
Packaging
10 pcs.
Bulk packaging
120 pcs.
Pallet layer
960 kg
Pallet
Similar products
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, all-purpose flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure …