NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1404 kJ / 332 kcal |
| Fat | 1,7 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,6 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 10 g |
| Protein | 9,2 g |
| Salt | <0,01 g |
Masurian barley groats
Medium-grain groats made from peeled and partially polished barley. Smaller grains with a light cream colour and a delicate, slightly nutty flavour. After cooking, it is soft, slightly elastic, filling and rich in fibre.
Application: addition to meats, stews, sauces, casseroles.
EAN: 5900563000415
1 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
144 pcs
Pallet layer
840 kg
Pallet
Similar products
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. …
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate …
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with …
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with …