NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1586 kJ / 377 kcal |
| Fat | 7,4 g |
| – of which saturated fatty acids | 2,0 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| – of which sugars | 1,3 g |
| Fibre | 11 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | <0,01 g |
Oatmeal mountain flakes
A natural product made from whole grain oats, slightly processed, of structure coarser than instant flakes. After cooking, they become soft, creamy and slightly springy, filling and aromatic. Rich in fiber, B vitamins, magnesium, iron and complex carbohydrates.
Application: oatmeal for breakfast, desserts, puddings, cocktails, baked goods, oat bars, cookies, addition to muesli and granola.
EAN: 5900563000088
0,5 kg
Packaging
12 pcs
Bulk packaging
144 pcs
Pallet layer
576 kg
Pallet
Similar products
Finely processed whole grain oat flakes, retaining all their natural nutritional value. Cooking quickly …
Light, crunchy wheat husk fibres, gently roasted for a natural aroma and slightly nutty …
Oat bran is a light, nutritious fibre from oats, rich in beta-glucans, plant protein, …
100% natural whole grain oat flakes from certified organic farming. Coarse, unprocessed, they retain …