NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1570 kJ / 373 kcal |
| Fat | 6,4 g |
| – of which saturated fatty acids | 1,6 g |
| Carbohydrates | 58,3 g |
| – of which sugars | 1,4 g |
| Fibre | 11,3 g |
| Protein | 14,8 g |
| Salt | <0,01 g |
Instant oatmeal
Finely processed whole grain oat flakes, retaining all their natural nutritional value. Cooking quickly – in just a few minutes – they create a smooth, creamy consistency. Perfect for a quick, nutritious meal.
Application: oatmeal, desserts, puddings, cocktails, addition to muesli, baked goods and oat bars.
EAN: 5900563001139
0,5 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
120 pcs
Pallet layer
420 kg
Pallet
Similar products
A natural product made from whole grain oats, slightly processed, of structure coarser than …
Light, crunchy wheat husk fibres, gently roasted for a natural aroma and slightly nutty …
Oat bran is a light, nutritious fibre from oats, rich in beta-glucans, plant protein, …
100% natural whole grain oat flakes from certified organic farming. Coarse, unprocessed, they retain …