NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1463 kJ / 346 kcal |
| Fat | 1,8 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,8 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 8,1 g |
| Protein | 9,3 g |
| Salt | <0,01 g |
Pearl barley groats
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with a light brown colour and a slightly nutty flavour. After cooking, it remains elastic, loose and natural in structure. Rich in fibre filling and supporting digestion.
Application: addition to meats, stews, sauces, salads and casseroles.
EAN: 5900563000255
1 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
120 pcs
Pallet layer
840 kg
Pallet
Similar products
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. …
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate …
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with …
Medium-grain groats made from peeled and partially polished barley. Smaller grains with a light …