NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1489 kJ / 352 kcal |
| Fat | 2,0 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 9,0 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | <0,01 g |
Pearl barley groats
in carton
Finely purified barley groats with a light, pearly colour and a delicate, slightly nutty flavour. A natural source of fibre and complex carbohydrates, filling and supporting proper digestion.
Application: addition to soups (barley soup, vegetable soup), base for meat and vegetable stews, ingredient of hot and cold salads.
EAN: 5900563000576
0,4 kg
Packaging
12 pcs
Bulk packaging
144 pcs
Pallet layer
345,6 kg
Pallet
Similar products
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. …
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate …
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with …
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with …