NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1154 kJ / 278 kcal |
| Fat | 5,1 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,9 g |
| Carbohydrates | 20 g |
| – of which sugars | 1,6 g |
| Fibre | 42 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0,01 g |
Roasted wheat bran
Light, crunchy wheat husk fibres, gently roasted for a natural aroma and slightly nutty flavour. Rich in fibre, plant protein, B vitamins, magnesium and iron.
Application: addition to muesli, yogurt, cereals, baked goods, salads, sweet and savory dishes
EAN: 5900563000224
0,125 kg
Packaging
12 pcs
Bulk packaging
240 pcs
Pallet layer
240 kg
Pallet
Similar products
A natural product made from whole grain oats, slightly processed, of structure coarser than …
Finely processed whole grain oat flakes, retaining all their natural nutritional value. Cooking quickly …
Oat bran is a light, nutritious fibre from oats, rich in beta-glucans, plant protein, …
100% natural whole grain oat flakes from certified organic farming. Coarse, unprocessed, they retain …