NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1440 kJ / 340 kcal |
| Fat | 1,7 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| – of which sugars | <0,5 g |
| Fibre | 6,4 g |
| Protein | 7,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Rye bread flour
type 720
Flour made from selected high-quality rye grains. It gives the bread a moist, compact structure and a characteristic slightly sour taste and intense aroma.
Application: rye bread, sourdough bread, mixed bread (rye-wheat).
EAN 5900563001627
1 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
120 pcs
Pallet layer
960 kg
Pallet
Similar products
Whole grain rye flour with the highest degree of grinding. Intense flavour, dark colour …
The lightest of rye flours. It has a delicate flavour and produces lighter baked …
Flour made from selected high-quality rye grains. It gives the bread a moist, compact …
So-called sieve flour – medium-grain, with a relatively high content of minerals and fibre. …