NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1374 kJ / 325 kcal |
| Fat | 2,2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| – of which sugars | 1,4 g |
| Fibre | 10 g |
| Protein | 7,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Rye flour
type 1400
So-called sieve flour – medium-grain, with a relatively high content of minerals and fibre. It is darker than wheat flour and has a characteristic, slightly sour taste.
Application: rye bread, sourdough bread, mixed bread (rye-wheat).
22 kg
Packaging
88 kg
Pallet layer
704 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its …