NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1374 kJ / 325 kcal |
| Fat | 2,2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| – of which sugars | <0,5 g |
| Fibre | 12,8 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Wholemeal rye flour
type 2000
Whole grain rye flour with the highest degree of grinding. Intense flavour, dark colour and high fibre content. It gives baked goods a compact, filling structure.
Application: wholemeal bread, sourdough bread.
22 kg
Packaging
88 kg
Pallet layer
704 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its …