NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1419 kJ / 335 kcal |
| Fat | 1,5 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 73 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 4,7 g |
| Protein | 5,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Rye flour
type 580
The lightest of rye flours. It has a delicate flavour and produces lighter baked goods, while still retaining the characteristic features of rye flour.
Application: light rye bread, sourdough bread, mixed bread (rye-wheat), rye rolls.
25 kg
Packaging
100 kg
Pallet layer
800 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its …