NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1482 kJ / 350 kcal |
| Fat | 2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| – of which sugars | 0,1 g |
| Fibre | 1,8 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | <0,01 g |
Semolina
A fine-grained product made from high-quality wheat with a mild flavour and velvety consistency. Perfect for everyday breakfasts, desserts and baked goods.
Application: puddings, breakfast porridges, pancakes, cakes, casseroles.
EAN: 5900563000064
1 kg
Packaging
8 pcs
Bulk packaging
96 pcs
Pallet layer
768 kg
Pallet
Similar products
Fine-grained groats made from high-quality wheat, heat-treated, ready in a few minutes. Light, delicate …
Coarse-grained groats made from peeled and polished barley, light cream in colour and with …
The least processed barley groats made from whole, peeled grains. Large, elongated grains with …
Medium-grain groats made from peeled and partially polished barley. Smaller grains with a light …