NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1450 kJ / 342 kcal |
| Fat | 1,8 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 68 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 2,9 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | <0,01 g |
Wheat bread flour
type 750
Flour with increased mineral content. It gives baked goods a fuller flavour, a slightly creamy colour and a distinctive structure. Provides good elasticity and stability of the dough.
Application: wheat bread, sourdough bread, mixed bread (wheat-rye).
EAN 5900563001559
2 kg
Packaging
6 pcs
Bulk packaging
72 pcs
Pallet layer
864 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
Versatile use high-quality flour. Appropriate milling and gluten content ensure elastic, easy-to-process dough and …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …