NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1446 kJ / 341 kcal |
| Fat | 1,0 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| – of which sugars | 2,4 g |
| Fibre | 2,9 g |
| Protein | 10,5 g |
| Salt | <0,01 g |
Wheat cake flour
type 450
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen baked goods.
Application: cakes, sponge cakes, puff pastry, dumplings.
EAN 5900563001375
10 kg
Packaging
9 pcs
Pallet layer
720 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality, all-purpose flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure …
High-quality, all-purpose flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure …
Specialised flour for homemade Italian-style pizza. It provides a workable, elastic dough that stretches …