NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1454 kJ / 343 kcal |
| Fat | 1,0 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| – of which sugars | 2,4 g |
| Fibre | 2,9 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | <0,01 g |
Wheat cake flour
type 450
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen baked goods.
Application: cakes, sponge cakes, puff pastry, dumplings.
25 kg
Packaging
100 kg
Pallet layer
800 kg
Pallet
Similar products
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its …
Flour with increased mineral content. It gives baked goods a fuller flavour, a slightly …