NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1412 kJ / 333 kcal |
| Fat | 1,5 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| – of which sugars | 2,1 g |
| Fibre | 3,8 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | <0,01 g |
Wheat flour
type 650
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its properties allow it to be used for various purposes.
Application: rolls, wheat and mixed bread, yeast cakes, angel wings, doughnuts, pancakes, crepes.
25 kg
Packaging
100 kg
Pallet layer
800 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
Flour with increased mineral content. It gives baked goods a fuller flavour, a slightly …