NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1412 kJ / 334 kcal |
| Fat | 2,8 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 58 g |
| – of which sugars | <0,1 g |
| Fibre | 8,4 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | <0,01 g |
Wholegrain spelt flour
type 3000
Whole grain spelt flour, rich in fibre, B vitamins and minerals (magnesium, iron, zinc). Darker, with a distinct, slightly nutty flavour and full structure, it gives baked goods a traditional, home-made character.
Application: bread, rolls, cakes, muffins, whole grain pancakes.
EAN: 5900563001665
1 kg
Packaging
10 pcs
Bulk packaging
120 pcs
Pallet layer
960 kg
Pallet
Similar products
A mixture of wheat and rye flour for homemade bread. It provides a springy …