NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1379 kJ / 326 kcal |
| Fat | 2,3 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| – of which sugars | 0,5 g |
| Fibre | 10,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | <0,01 g |
Graham wheat flour
type 1850
Highly refined whole grain flour, made from the whole wheat grain. Darker colour, distinct flavour and high nutritional value. Provides a compact, filling structure to baked goods.
Application: whole grain bread.
22 kg
Packaging
88 kg
Pallet layer
704 kg
Pallet
Similar products
High-quality, finely ground flour with a light color. Ensures fluffy, light and evenly risen …
High-quality flour for everyday baking and cooking. Appropriate milling and gluten content ensure elastic …
High-quality, finely ground flour for universal use. Optimal gluten content ensures elastic dough, good …
High-quality flour for versatile use. Richer in minerals than flours of lower types. Its …