NUTRITIONAL VALUE PER 100g
| Energy value | 1374 kJ / 325 kcal |
| Fat | 2,2 g |
| – of which saturated fatty acids | 0,4 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| – of which sugars | <0,5 g |
| Fibre | 12,8 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,01 g |
Wholemeal rye flour
type 2000
Whole grain rye flour with the highest degree of grinding. Intense flavour, dark colour and high fibre content. It gives baked goods a compact, filling structure.
Application: wholemeal bread, sourdough bread.
EAN: 5900563001641
1 kg
Packaging
10 szt.
Bulk packaging
120 szt.
Pallet layer
960 kg
Pallet
Similar products
Flour made from selected high-quality rye grains. It gives the bread a moist, compact …
The lightest of rye flours. It has a delicate flavour and produces lighter baked …
Flour made from selected high-quality rye grains. It gives the bread a moist, compact …
So-called sieve flour – medium-grain, with a relatively high content of minerals and fibre. …