Domowy chleb

Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2 w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu S.A.

W związku z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A. a także współpracujących instytucji i kontrahentów Zarząd Spółki, postanowił ograniczyć dostęp do zakładu oraz do biura Spółki aż do odwołania.

Część pracowników będzie wykonywać swoje zadania zdalnie, poza miejscem pracy. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą, aby bieżące sprawy załatwiać drogą telefoniczną lub poprzez pocztę elektroniczną. Dane kontaktowe do komórek organizacyjnych znajdują się w linku www.stoislaw.com.pl w zakładce „Kontakt”.

W przypadku kierowców firm zewnętrznych wjeżdżających na teren Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A.

prosimy o nieopuszczanie pojazdu bez uzasadnionej przyczyny. Wszyscy kierowcy firm zewnętrznych wjeżdżający na teren Spółki muszą być zaopatrzeni i ubrani w półmaski i rękawiczki ochronne.

O zmianach w organizacji pracy w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu S.A. informować  będziemy na stronie internetowej na bieżąco. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone regulacje mogą powodować niedogodności i trudności organizacyjne, ale w tej szczególnej sytuacji zdrowie i bezpieczeństwo są wartością nadrzędną.

aktualne informacje i zalecenia na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 Kontakt do Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" w Stoisławiu S.A.

Centrala tel. +48 94 34 55 900 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Sekretariat tel. +48 94 34 55 940

 

Otwórz

Rejestracja użytkownika

*
*
*
*
*
*

* Pola wymagane.

Dla miłośników domowego chleba

Mąka żytnia używana jest w Polsce do wypieku chleba. Właściwie należałoby  powiedzieć „używana była”, bo przyszła do nas moda z zachodu na wypiek chlebów z gotowych mieszanek, wyłącznie pszennych, za to z dodatkiem różnych ziaren, a bardzo często grochu, żeby nie było widać, że nie ma mąki żytniej.

Mąka żytnia jest ciężka i chleb z dodatkiem maki żytniej ma niższy „przypiek” niż chleb pszenny. „Przypiek” to znaczy, że jeżeli z 1 kg mąki pszennej uzyskujemy 2,5 kg chleba pszennego, to z 1 kg maki żytniej 1,2 kg chleba żytniego. Dlatego chleb żytni lub z dużym dodatkiem mąki żytniej musi kosztować niemal dwa razy tyle, ile chleb pszenny. Jeżeli kosztuje tyle ile pszenny to znaczy, że jest to chleb barwiony wypiekany z mąki pszennej.

Kupując chleb patrzymy na wygląd i każdy ciemny chleb wydaje nam się chlebem „razowym”, bo tak kiedyś określano chleb żytni. Przyjrzyjmy się jednak metce (jeżeli jest na chlebie), a zobaczymy, że w składzie często w ogóle nie ma mąki żytniej, a jak jest to jest tylko wymieniona dla zmylenia oczu.

 Co jest bardzo ważne przy kupnie chleba żytniego:

Mąka i chleb żytni mają kolor  szaro-brunatny, a nie złoto brązowy, ani nie brązowy, ani nie czekoladowo brązowy,
Chleb żytni nie jest puszysty tylko zwarty i twardawy,
Cena chleba żytniego powinna być znacznie wyższa niż chleba pszennego.

Ponieważ mąka żytnia jest gruba i ciężka nie da się upiec chleba żytniego na drożdżach. Musi tu być użyty zakwas, a więc taki chleb jest prawdziwym chlebem, a nie produktemchlebopodobnym.

Prawidłowa proporcja mąki żytniej i pszennej w chlebie powszednim powinna wynosić 1/3 żytniej, 2/3 pszennej.